Kümes HayvanlarıEt TavuklarıSasso Tavuk kategorisinde ilan bulunamadı.

Sasso Tavuk

  • Görünüm
İlan Başlığı YılKm Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Sasso Tavuk

Tavuk yetiştiricileri, ticari yatırım yaptıkları için yumurta ya da et tavukçuluğu yapmak ister. Sasso tavuk ırkı, et tavukçuluğu için en ideal ırklardan birisidir. Et verimliliği yüksektir ve hızlı gelişim gösteren Sasso ırkı, Fransa menşeili olarak dünya genelinde büyük üne sahiptir. Sasso tavukları, ortalama 100 gün sonunda kesilebilir duruma geliyor. Canlı ağırlıkları, 2.5 ile 3.5 kg arasında geliyor.

Et tavukçuluğu sektöründe en çok tercih edilen ırktır ve hem kümes hem de salma besleme yöntemine uyumludur. Et tavuğu olduğu için diğer tavuk ırklarına göre yumurta verimi daha düşüktür. Beslenme yöntemi ve kümes yapısı, Sasso tavukların gelişimi için çok önemlidir. Kümeslerde yapılacak besleme işlemlerinde, kümes temizliğine dikkat edilmelidir.

Tavuklar konulmadan önce kümesler basınçlı su ile iyice yıkanmalı ve zemine toz kireç serpilmelidir. Bu haşere oluşumunu önleyecek, tavuklar için hijyenik ortam oluşturacaktır. Et tavuğu için yetiştirilen Sasso ırkları, bütün tavuk ya da parçalı olarak ayrı ayrı beyaz et ürünü olarak satılıyor. Fiyatları, satış için hazırlanan paket türüne göre değişiklik gösteriyor.

Sasso Tavuk Özellikleri

Sasso ırkı tavuklar, et verimliliği yüksek tavuklardandır ve diğerlerine göre daha uzun ve büyük yapıya sahiptir. Günlük beslenmelerde ortalama 150 – 180 gr yem tüketebiliyorlar. Hızlı gelişim gösteriyor ve 18 – 20 haftalık olduğunda yumurta vermeye, 75 – 100 gülük olduğunda da kesilebilir duruma geliyor.

Kümeslerde beslenen sasso tavukların gelişimleri daha hızlı oluyor ve kesim dönemleri gelişmelerine bağlı olarak değişebiliyor. Sasso ırkında horozların gelişimi tavuklara göre daha hızlıdır. Bunun nedeni ise hızlı yem yemeleridir. Hızlı gelişim gösterdikleri için kesim aşamasına daha çabuk geliyorlar.

Et tavuğu yetiştiricileri, Sasso ırkını, hem hızlı gelişim gösterdiği hem de eti lezzetli olduğu için tercih ediyor. Sasso tavukların özellikleri beslenme şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Yumurta verimleri düşük olmasına rağmen 18 – 20 haftadan sonra yumurta veriyor ve yıllık ortalama 140 – 180 arasında yumurta veriyor.

Yumurtalarının ağırlıkları 65 – 70 gr arasındadır. Et tavukları, 65 günde 2.5 kg, 100 günde ise 3.50 kg ağırlığına ulaşabiliyor. Tavuk besicileri, hem et hem de yumurta amaçlı olarak besleyebiliyor.

Fransız menşeili ırk olan sasso tavukların göğüs ve bacakları ince, vücutları ile uzun yapılıdır. Kümes beslemelerinde metrekare başına 10 tavuk konulabiliyor. Yaşamlarını gün ışığına göre ayarlarlar. Gündüzleri beslenir ve geceleri uyuyarak geçirirler.

Et tavukları oldukları için geceleri suni aydınlatma işlemlerine gerek yoktur. Sasso ırkı tavuklar hem et verimi yüksek hem de çift sarılı yumurtalara sahip tavuklardır. Bu özellikleri, ticari amaçlı besleme tercih nedenleri arasında yer alıyor.

Sasso Tavuk Fiyatları

Sasso tavukları, et tavuğu olarak yetiştirilir ve belirli bir gelişim aşamasına geldiğinde hemen kesime alınır. Tavuk yetiştiricileri, gelişim durumlarına göre 75 günden sonra kesim yapabiliyor.

Sasso tavukları genelde 100 günlük olduklarında kesiliyor. Et tavuğu olarak kesildikten sonra satışa farklı seçeneklerle sunuluyor. Sasso tavuk fiyatları, kesilmiş bütün tavuk, tavuk but, tavuk baget, tavuk pirzola, tavuk göğüs, tavuk sarma şeklinde özel olarak paketleniyor. Lezzetli ete sahip olduğu için piyasada en çok tercih edilen tavuklardan birisidir.

Satış fiyatları 13,75 TL ve üzeri olarak dönemsel olarak belirleniyor. Tavuk sarma ve tavuk pirzola ürünlerin satış fiyatları, diğer ürün türlerine göre daha yüksektir. Piyasada, et tavuklarının satış fiyatları, ekonomik gelişmelere göre güncelleniyor.

Sasso Tavuklarda Beslenme ve Bakım

Sasso tavukların beslenme ve bakımları her zaman özen gösterilmesi gereken konulardan birisidir. Kümes ve salma yöntemi ile beslenebiliyor. Et tavuğu yetiştiricileri daha çok kümes besleme yöntemini tercih ediyor. Kümeslerde, gelişimleri daha hızlı oluyor. Et verimliliğini yükseltebilmek için bakımlarına dikkat edilmelidir.

Yaz aylarında ortamın bunaltıcı, kış aylarında da beslenmelerini etkileyecek şekilde soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar beslenmelerini ve enerjik olmalarını etkileyecektir. Bu durum et verimliliğini olumsuz etkilemeye başlayacaktır. Kümeslerde havalandırma çok önemlidir.

Kümes girişleri her zaman dezenfekte edilmeli ve çeşitli haşere oluşumu önlenmelidir. Kümesler kolay temizlenebilir şekilde düzenlenmelidir. Temizlikler günlük yapılarak, bit türü zararlı böcek oluşumu önlenmelidir. Bu çalışmalar et verimliliğini artıracaktır. Salma besiciliği yapanlar, yaz aylarında tavukların sıcaktan etkilenmemesi için gölgelendirme yapacak yeterli oranda ağaçlar bulundurmalıdır.

Beslenme işlemlerinde, karma yem türleri ve takviye gıdalar tercih edilmelidir. Salma beslemelerde, tavukların gezecekleri alanlarda yeşilliklerin olması çok önemlidir. Yeşillikler, sasso tavukların beslenmesinde önemli bir yere sahiptir ve et verimliliğini artıracaktır.

Sasso tavukların bakımlarında, kümes temizliği her şeyin önünde geliyor. Tavuklar kümese konulmadan önce dezenfaktanlı su ile iyice temizlenmelidir. Civcivlerin hızlı gelişim sağlayabilmesi için yemlik ve suluklar ona göre yerleştirilir.

Kümes zemininin kireç tozu ile kaplanması, hijyen ve sağlık açısından önemlidir. Sağlıklı olan tavukların gelişimleri daha hızlı olacak ve et verimliliği yükselecektir. Et tavuğu besiciliğinde hem kümes yapımı hem de kullanılacak malzemelerin doğru seçilmesine özen gösterilmelidir.

Sasso Tavuklarda Et Verimi

Tavuk yetiştiriciliğinde iki farklı amaç vardır. Birincisi yumurta verimliliği ikincisi et verimliliğidir. Sasso ırkı tavuklar, yumurtadan daha çok et verimliliği için tercih ediliyor. Et tavuğu cinslerinden birisidir ve et için yetiştirilir. Yumurtlamaya başlasalar bile belirli bir gelişime ulaştıklarında hemen kesilirler.

Et verimliliği yüksektir ve lezzetli bir ete sahiptir. Sasso tavukları, sağlıklı bir ortamda doğru beslenme yöntemleri ile beslendiğinde, 100 gün içerisinde kesilebilir aşamaya geliyor. Dünya genelinde, organik etli tavuk yetiştirmek isteyenlerin tercih ettiği tavuk cinslerinden birisidir.

Özel yemlerle kümeslerde beslenen sasso ırkı tavukların erkekleri daha hızlı gelişim gösteriyor. Hızlı yem yeme özelliklerine sahip oldukları için kısa sürede gelişiyor ve kilo alıyorlar. 2.5 kg canlı ağırlığın üzerine çıktıklarında kesilebiliyor. Et verimliliği çok yüksektir ve et tavuğu sektöründe, tavuk eti seçeneklerinin tümü sunuluyor.

Sasso tavuk nasıl üretilir?

Sasso tavukları gurk yöntemi ya da kuluçka makinaları ile üretiliyor. Kümes besiciliğinde, sasso tavuklar farzla hareketli olmadıkları için gurka düşebiliyor ve döllü yumurtalar üzerine yatarak civcivlerin çıkması sağlanıyor.

Sasso tavuk gurk olur mu?

Sasso tavuklar, et tavuğu ırkıdır ve gurk özelliği olan tavuklardan değildir. Ancak besiciler özel yöntemler kullanarak, anaç tavukların gurk olmasını sağlayarak, civciv üretimi yapmaya çalışıyor.

Sasso tavuk ne zaman yumurtlar?

Sasso tavuk ırkı, et tavuğu olduğu kadar yumurta tavuğu olarak da kullanılabiliyor. Sasso tavukları 18 – 20 haftalık olduktan sonra yumurtlamaya başlar.

Sasso tavuk yılda kaç yumurta yapar?

18 – 20 haftalık olduktan sonra yumurtlamaya başlayan sasso tavukları yıllık ortalama 140 – 180 adet yumurta yapabiliyor. Bu tavukların bulunduğu ortam ve beslenme şartlarına göre değişebiliyor.

Sasso tavuğun et verimi nasıldır?

Sasso tavuğu, et için en verimli tavuk ırklarından birisidir. Yumurta yetiştiriciliğinde de verimlidir ve et verimliliği her zaman daha yüksektir. Ortalama 100 günde kesime gelir ve dişi ya da erkek olmasına göre 2.5 kg ile 3.5 kg canlı ağırlıklara sahip olabiliyor.

Patibultr