Kafes KuşlarıPapağan kategorisinde 13 ilan bulundu.

Papağan

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Papağan

Papağanlar kendine has renkleri ile dünyadaki en göz alıcı hayvanlardır. Konuşma yetisine sahip her papağan oldukça değerlidir. Bu sebeple çok şık sahiplendirilir. Papağanlar zaman içinde değerini ve ilgisini kaybetmemiş tek canlılardır.

En Popüler Papağan Türleri

Birlerce faklı papağan türleri vardır. Hepsi birbirinden ilgi çekicidir. Kişide merak uyandıran ve sahiplenme isteğini artıran daha bir çok neden vardır. En çok tercih edilen papağan türlerine geçmeden önce papağanlar hakkında genel bilgi maddeler halinde iletilmiştir.

 • Papağanlar cana yakın hayvanlardır. Sahiplerine olan bağlılıkları ile bilinirler.
 • Birçok papağan taklit yeteneğine sahiptir.
 • Ayrıca papağanlar bir çok kelimeyi çıkartabilir. Şarkı ve tekerleme söyleyebilir.
 • Papağanlar düzgün eğitildiği zaman bir çok akrobasi gösterisinde boy gösterebilir.
 • Papağanlar zaman zaman kendilerine ait duygusal yönlerini gösterirler.
 • Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin papağanlara doğru yönelmesi son zamanlarda artmıştır.

Papağanlar yukarıda bahsedilenden daha fazlasıdır. En seçkin papağan türlerine aşağıda yer verilmiştir.

Sultan Papağanı

Çok sık tercih edilen tür olmakla birlikte görünüşü ile göz kamaştırır. Sarı gri ve beyaz renklerde göze çarpar. Oldukça hareketlidir. En çok sevilen yanı oyuncu olmasıdır. Darı çekirdek kuru üzüm gibi yiyeceklerle oyun deneyimini ikiye katlamak mümkündür.

Sultan Papağanı denilince ilk akla gelen taklit yeteneğidir. Özel bir tür olan bu papağanın sadece insanları değil çeşitli objeleri taklit edebilmesi beraberinde şaşkınlık getirir. Zaman zaman oyunlarına küçük taklitler sıkıştırır.

Sultan Papağanı hem bakımında hemde eğitiminde oldukça kolaydır. Beslenmesi yeterli düzeyde ise sağlıklı olur. Ayrıca kafes seçiminde büyük olursa daha iyi olur. Çünkü zaman zaman kafesin içinde kanatlarını çırpar. Bu papağan için kafes düzeni çok önemlidir.

Cennet Papağanı

Bu papağan aşk kuşu olarak da bilinir. Yeşil papağan denilince akla ilk gelendir. Göze hitap eden parlak canlı renkleri vardır. Özellikle gözlerinin güzel oluşu nedeniyle sahiplendirilir. Papağanlar arasında en uysal yapılı olanıdır. Diğer tüm papağanlar gibi kolay yoldan eğitilir. Fakat eğitimde iki kat ilgi görmek ister. Ayrıca taktir edilmek onu çok motive eder.

Bu papağanın yaşam ömrü 20 ila 30 yıldır. Dolu dolu geçen senelerin kaliteli olması oldukça önemlidir. Yani Cennet Papağanı'nın yaşam ömrü kaliteli bakım ile doğru orantılıdır. Bakımını ve temizliğini eksiksiz yapmak her zaman önemlidir.

Bu papağanın doğada 32 farklı rengi bulunur. Ayrıca yerleşim yerleri Madagaskar ve Hint Okyanusu adalarıdır. Nemli ve sıcak yerlerde daha sağlıklı yaşar. Ayrıca kendini tabiatında hisseder.

Jako Papağanı

Jako Papağanı, papağan türlerine göre en dayanıklı olan türdür. Kendini tehlikelere karşı koruyan bir savunma güdüsü ile donatmıştır. Konuşan papağan türlerine göre en atılgan olanıdır. Büyük papağan denilince akla ilk bu papağan gelir. Fakat bu papağan orta büyüklüktedir. Kabarık tüyleri nedeniyle heybetli görünür.

Kül rengi tüyleri sinirlendiğinde kabarıklaşır. Kocaman gagası ve siyah rengi zeytin gözleri iyice açılır. Beden dilini sıkça kullanan bir papağandır. Bu papağanın yaşam ömrü 23 yıl civarındadır. Ve kiloları ortalama olarak 400 gramdır.

Kakadu Papağanı

Kakadu Papağanı'nın en çok tercih edilmesinin sebebi oyuncu ve hareketli olmasıdır. Diğer papağanlar göre daha fazla hareketlidir. Ayrıca bir çok gösteri papağanı’nın arasında yerini alır. Oldukça akıllıdır. Sahibine güven veren papağandır. Uslu ve sakin yapısı ile kolay eğitilir. Bakımı diğer papağanlar gibidir.

Başında sarı uzun tüyleri vardır. Gövdesi genel olarak beyazdır. Kuyruk kısmında da sarı tüyler vardır. Ve kuyruk kısmı kısa ve topludur. Bu papağandan daha 17 tür vardır. Ortalama olarak 40 ila 60 yıl yaşar. Bu papağanın konuşma yetisi maksimum 20 kelime ile sınırlıdır. Yeterli ilgiye bağlı bu sayı değişiklik gösterebilir.

Papağan Fiyatları

Her papağan kendine has özellikler ile fiyatlandırılır. Papağanların fiyat konusunda ortalama bir değeri yoktur. Örnek olarak Jako Papağanı fiyatı 8.000 TL ile başlarken Sultan Papağanı 400 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Daha makul fiyatlı olan papağanlar da vardır. Örneğin Cennet Papağanı 300 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Bununla birlikte pahalı olana papağanlar arasında Kakadu Papağanı 5.000 TL ile 10.000 TL arasındadır. Bir diğer pahalı papağan Pakistan Papağanı’ dır. Fiyatı 850 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir.

Papağanların farklı fiyatlarda sahiplendirilmesinin nedenleri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Papağanın rengi görünüşü ve sağlık durumu
 • Konuşma yetisi ve zekası
 • Özel tür olup olmadığı
 • Geçmiş sahip bilgisi
 • Mevcut kalıtsal hastalığının olup olmaması
 • Eğitim durumu ve anlama kabiliyeti

Yukarıda belirtilen hususlardan farklı özel durum ile ilişkili olarak fiyat farkı doğabilir. Sahiplenecek kişinin buna dikkat etmesi gerekir.

Papağan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her papağanın kendine özel bakımı vardır. Fakat bakım konusunda genel olarak bir kaç bilgiyi maddeler halinde sunmak mümkündür.

 • Papağanın parlak tüylere kavuşması için dengeli beslenmesi önemlidir.
 • Sıcak havalarda banyo için temiz bir kaba su koymak yeterli gelir.
 • Su ve yem kabı her zaman taze olmalıdır.
 • Kafes temizliği oldukça önemlidir.
 • Mevsim geçişlerine dikkat etmek gerekir.
 • Hastalanan papağanı mutlaka veteriner hekime götürmek gerekir.

Unutulmaması gereken nokta her papağan kendi özgü bakıma ihtiyaç duyar. Sahiplenme öncesi bu konuda yeterli bilgi almak son derece önemlidir.

Papağanlar Nasıl Konuşturulur?

Bu iş oldukça sabır ister. Zaman içinde ilerleyen bir eğitimdir. İlk olarak basit kelimelerden başlamak önemlidir. Gün içinde düzenli aralıklarla tekrar etmek gerekir. Öğrenilen kelime başı boş bırakılmamalı yeni kelime eklenerek konuşma becerisi çoğaltılmalıdır.

Papağan Kafesi Nasıl Olmalı?

Öncelikle papağanının rahat hareket etmesi için geniş olması gerekir. İkişer adet yem ve su kabı bulunması gerekir. İhtiyaca göre tünek sayısı ikiye çıkartılabilir. Kafesin içindeki oyuncak sayısı olabildiğince az olması gerekir. Ayrıca kafesin her zaman temiz kalması mühimdir.

Papağan Nasıl Yıkanır?

Bir papağanın yıkanma süreci maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca bu konu hakkında dikkat edilmesi gerekenler de maddelerde bahsedilmiştir.

 • Su ılık olmalıdır.
 • Derin olmayan geniş bir kaba konulan su papağanın dikkatini çeker. Suya kendi girip çıkarak banyo işlemini tamamlar.
 • Fakat daha çok küçük olan papağanların spreyleme yöntemi ile yıkamak mümkündür. Sprey şişesine ılık su koyarak uzaktan püskürtmek yeterli gelir.
 • Islak papağanı saç kurutma makinesi ile kurutmak son derece yanlıştır. Bundan psikolojik olarak kötü etkilenebilir.
 • Kurutma işlemi olarak sıcak bir oda hazırlayıp kendi kendine kurumasını beklemek daha iyi olur.

Burada dikkat edilmesi gereken şey papağanın banyo sürecinin belli bir rutine binmiş olmasıdır. Papağanların derileri kuru olduğu için sürekli olarak banyoya ihtiyaç duyarlar. Havanın sıcaklığına göre ayda bir kaç kere banyo yaptırmak gerekebilir.

Patibultr