Kümes HayvanlarıSüs TavuklarıBrahma Tavuk kategorisinde ilan bulunamadı.

Brahma Tavuk

  • Görünüm
İlan Başlığı Durum Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Brahma Tavuk

Brahma Tavuk, iri yapısı ve renkli tüyleri ile tavuk severlerin en beğendiği ırklardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Süs tavukları ırkı içerisinde gösterilen Brahma tavuk cinsi aynı zamanda en çok tercih edilen tavuk ırkı olma özelliğine de sahiptir.

Gerek fiziksel özellikleri gerekse de yumurta verimliliği ve eti için de Brahma tavuk cinsi en çok beslenilen tavuk ırkı olarak bilinmektedir. Brahma tavuk cinsi oldukça sakin bir yapıya sahip olmasının yanı sıra renkli yapısı ile dikkatleri çekmektedir. Kanatlı hayvan besiciliği içerisinde en değerli ırk olarak Brahma tavuk cinsi gösterilmektedir.

Brahma Tavuk Özellikleri

Ülkemizde beslenen kanatlı hayvan çeşitleri içerisinde en çok süs tavuğu olarak Brahma tavuk cinsi tercih edilmektedir. Kümese oldukça çabuk uyum sağlama özelliğine sahip olan Brahma tavuk sakin yapısı ile de diğer pek çok tavuk cinsi ile bir arada yaşayabilmektedir.

Brahma tavuk cinsi Malay ve Cochin tavuk ırklarının bir karışımı olarak bilinmektedir. Kökeninin Asya’ya dayandığı bilinse de bu durum henüz kanıtlanamamıştır.

Brahma tavuk ırkının en bilindik özelliğinden birisi de oldukça iri bir fiziksel yapıya sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra renkli ve sık tüyleri ile de diğer tavuk cinsleri arasından kendisi hemen ayırt edilebilmektedir.

Renkli tüyleri Brahma tavuk ırkının genel olarak süs tavuğu şeklinde tercih edilmesini sağlamaktadır. Ancak bunların dışında oldukça dayanıklı bir bünyeye sahip olduğu için de uzun süre beslenebilmektedir.

Brahma Tavuk Fiyatları

Süs tavukları grubu içerisinde yer alan Brahma tavuk cinsi fiyatları ile ilgili net bir bilgi vermek güçtür. Bu noktada Brahma tavuk cinsinin yaşı ve orijinal ırk olup olmadığı da fiyatlara etki edebilen en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır. Ancak genel olarak sağlıklı bir Brahma tavuk cinsi için fiyatların 250 liradan başlayarak 3.000 liraya kadar ulaşabildiğini de söylemek mümkündür. Yavru veya yetişkin Brahma tavuk cinsi aynı zamanda renk olarak da değişebildiği için fiyatlar da bu faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin; Gold Dark Brahma tavuk cinsi için yüksek fiyatlar verilebilmektedir. Ancak yetişkin ve sağlıklı bir Light Brahma tavuk için fiyatlar 250 lira ile 300 liradan başlayabilmektedir.

Brahma Tavuklarda Beslenme ve Bakım

Süs tavuğu olarak yetiştirilen Brahma tavuk cinsleri kolaylıkla kilo alabilmeye yatkın bir bünyeye sahiptirler. Civciv, yarka veya anaç olarak beslenecek olan Brahma tavuk cinsinin bakımının iyi yapılması öncelikli olarak tüyleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Öncelikli olarak Brahma tavuk cinsi tavukların sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi için ilk şart olarak hijyen koşullarının sağlandığı bir kümes ortamının oluşturulmasıdır. Özellikle kış mevsiminde Brahma tavuk cinsi yağmur ve çamurdan korunacak şekilde ve kirlenmemesi için uygun şartlardaki kümeslerde bakılmalıdır. Süs tavuğu olarak tercih edilen Brahma tavuk cinslerinin tüylerinin her zaman bakımlı ve rengini koruyor olması oldukça önemlidir. Kötü şartlar altında bakıldığında Brahma tavuk cinsleri daha kısa sürede hasta olabilmektedir.

Brahma tavuk cinsi salma olarak beslenebilmektedir. Ayrıca takviye edici süs tavuğu yemleri ile de ek olarak tercih edilebilmektedir. Sağlıklarının korunabilmesi için kış mevsiminde ek gıdaların verilmesi uygun olacaktır.

Brahma Tavuklarda Yumurta Verimi ve Gurk Düşme

Brahma tavuk cinslerinde yumurta verimi tavuğun sağlık şartları ve nasıl beslendiği ile orantılı olarak değerlendirilebilmektedir. Ancak genel olarak Brahma tavuk cinslerinde gurk düşme özelliği de yüksek olan bir ırk olarak bilinmektedir. Genellikle süs tavuğu ırkı içerisinde yer alan tavuklarda en önemli noktalardan biri de tavukların kümesini benimsemesi ve sahiplenmesidir. Buna bağlı olarak Brahma tavuk cinslerinin folluk kalitesi ve gurk düşme süreleri kümes ile yakından ilgilidir.

Genellikle bahar mevsimin gelmesi ve havaların ısınması ile Brahma tavuk cinsleri gurka yatmaktadır. Bunun yanı sıra 1 yıl içerinde en az 2 kez gurka yatarak civciv çıkarttıkları da Brahma tavuk cinslerinin en bilindik özelliklerinden biridir.

Brahma tavuk ne zaman yumurtlar?

Brahma tavuk cinsinin yumurta yapmaya başlama süresi yetiştirildiği kümese ve aynı zamanda tavuğun sağlık koşullarına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak salma besicilik ile yetiştirilen bir Brahma tavuk cinsi genellikle 6 aylık iken yumurta vermeye başlamaktadırlar. Bunun yanı sıra suni olarak yetiştirilen Brahma tavuk cinslerinde bu süre biraz daha düşük olarak görülebilmektedir.

Brahma tavuk gurk olur mu?

Brahma tavuk cinsi diğer tavuklara nazaran biraz daha bakımının özenli yapılmasının gerektiği bir ırktır. Ancak sağlıklı ve yetişkin bir Brahma tavuk cinsinin yıl içerisinde 2 kez gurka yattığı bilinmektedir. Bir yılda 2 kez civciv çıkartma özelliğine sahip olan Brahma tavuk cinsinin uygun şartlar ve koşulları altında beslenmesi oldukça önemlidir.

Brahma tavuk türleri nelerdir?

Sadece ülkemizde değil dünya genelinde de en çok yetiştirilen süs tavuğu cinsi olarak Brahma tavuk ırkı bilinmektedir. Brahma tavuk cinsleri kendi aralarında tüylerinin rengine göre farklı olarak sınıflandırılmaktadır. En çok tercih edilen Brahma tavuk cinsleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

Light Brahma Tavuk

Genel olarak beyaz rengin hakim olduğu tüylere sahip olan Light Brahma tavuk cinsi aynı zamanda en ağır Brahma tavuk ırkı olarak da bilinmektedir. En ağır Light Brahma tavuk cinsinin yaklaşık olarak 9 kiloya kadar çıktığı bilinmektedir.

Dark Brahma Tavuk

Paçadaki tüylerinin tamamen siyah olması ile diğer tavuklardan ayrılan Dark Brahma tavuk cinsi yoğunlukla siyah renge hakimdir. Ülkemizde de en sık yetiştirilen Brahma tavuk cinsi olarak bilinmektedir.

Buff Brahma Tavuk

Çok açık bir kahverengi ve bal tonlarındaki tüyleri ile Buff Brahma tavuk cinsi yıllık olarak en yüksek yumurta verimi sunan tavuk olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde en az 120 ile 160 arasında yumurta verebilmektedir. Genellikle en sık gurka yatan tavuk cinsi olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak gurk döneminde ağırlıkları nedeni ile civcivlerin ölümüne de neden oldukları bilinmektedir.

Gold Brahma Tavuk

Tüy kısımları yoğunluklu olarak siyah tonlarda olan Gold Brahma tavuk cinsi diğerlerinden fiziksel özellikleri ile de ayrılmaktadır. Ayrık olarak ve oldukça kuvvetli bir yapıya sahip 4 adet parmağı bulunmaktadır. Bacak bölgesi komple kahverenginin tonlarındaki sık tüyler ile kaplıdır. Paçalı tavuk olarak da en çok Gold Brahma tavuk cinsi bilinmektedir.

White Brahma Tavuk

Süs tavukları kategorisi içerisinde en değerli cins olarak White Brahma tavuk cinsi gösterilmektedir. Gerek bembeyaz rengi gerekse tüy dizilimi ile muhteşem bir görselliğe sahiptir. Tamamen beyaz tüyleri ile göz alıcı bir güzelliğe sahip olan White Brahma tavuk cinsi sadece süs tavuğu olarak beslenmektedir. Sadece Brahma tavuk cinsi değil aynı cinsin horozlarında da bembeyaz tüylere sahip olan horozlar da görülebilmektedir.

Brahma tavuk yılda kaç yumurta yapar?

Brahma tavuk cinsleri yaklaşık olarak 6 veya 7 aylık olduktan sonra yumurta vermeye başlamaktadırlar. Erişkin bir Brahma tavuk cinsi ise haftalık olarak bakıldığında 3 veya 4 kez yumurtlayabilmektedir. Genellikle büyük boy ve kahverengi renkte yumurta veren Brahma tavuk cinsi yıllık olarak ortalama 150 ile 200 arasında yumurta verebilmektedir.

Patibultr