Kümes HayvanlarıSüs TavuklarıWyandotte kategorisinde ilan bulunamadı.

Wyandotte

 • Görünüm
İlan Başlığı Durum Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Wyandotte

Wyandotte Tavuk ırkı, tarihi ile 1860’lara dayanır. Kökeni Amerika’da ortaya çıkmıştır. Melez tavuk ırkı olan bu cinslerin sırt kısmı renklidir. Kümes hayatına kolay uyum sağlarlar. Wyandotte süs tavukları arasında bulunan popüler bir türdür.

Wyandotte Özellikleri

 • Wyandotteler, süs tavukları içerisinde daha dayanıklıdır. Çevre faktörlerinden ve hastalıklardan daha az etkilenirler.
 • Olabildiğince uysal canlılardır. Kısa sürede kümes yaşamına uyum sağlarlar.
 • Her yıl en az bir defa gurk düşerler. Anaç özellikli süs tavuklarındandır. Civciv gelişimi açısından oldukça önemli bir ırktır.
 • Tüyleri üzerinde yer alan farkı renkleri ile görsel anlamda hoş duruş sergilerler.
 • Wyandotte tavuk özellikleri arasında gurk düşmesi sebebiyle uzun süre yumurta üretememesi anlamını taşır. Buna rağmen besiciler süs tavuklarını tercih eder. Civciv haline gelen yumurtadan çıkan yavrular, anne tarafından belirli bir döneme kadar büyütülür. Buda besicilerin işini fazlasıyla kolay hale getirir.
 • Wyandotte tavuk ırkı, bu sebeple önemli bir yere sahiptir.
 • Amerikan menşesi taşıyan bu melez tavuklar, canlı vücut ağırlığı olarak 2,9 kg ile 3,4 kg gibi değişken ağırlığa sahiptir. Wyandotte horozların vücut ağırlığı ise; 3,9 kg ile 4,5 kg arasında değişkenlik gösterir.
 • Gelişim anlamında da diğer süs tavuklarına göre hızlı bir orana sahiptir. Daha kısa sürede tüylenir ve bu özelliği ile besiciler tarafından fazlasıyla ilgi görür.
 • Düzenli civciv üretimi ve kısa sürede yumurta yapan tavuklara dönüşüyor oluşu tavuk besicilerini cezbeder.
 • Wyandotte tavuk özellikleri arasında diğer önemli husus ise yumurta verimleridir. Yılık 200 üzeri yumurta verir.
 • Wyandotte tavuklar, sahip oldukları fiziksel özellikler ile orta boya sahiptir. Bu süs tavukları kısa bacak özelliklerinden oluşur.
 • Sırt yapıları oldukça geniştir ve tüylüdür.
 • Wyandotte tavuk ırkının ibik yapısı gül ibiktir. Çok nadir rastlansa da bazen balta ibikli olanları da görülmektedir.

Wyandotte Fiyatları

Wyandotte tavuk fiyatı, piyasa koşullarında değişik ücretlerden satılmaktadır. Burada diğer tavuk türlerinde de olduğu gibi fiyatı belirleyen birtakım kriterler vardır. Kesin aralık vermek pek mümkün olmasa da genel anlamda tavuğun yaş, renk ve büyüklüğüne göre fiyat değişim gösterir.

Tavuğun ya da horozun fiyatı, fiziksel özelliklerine göre farklı olabilmektedir. Alıcı ve satıcı arasında gelişen pazarlık durumu da fiyatları etkileyen bir durumdur.

Wyandotte Fiyatları piyasa koşullarında 3 tavuk ile 1 horozdan oluşan grup şeklinde olmaktadır. Bu şekilde bir grup oluşturulan Wyandottenin fiyatı; 600 TL ile 4000 TL aralığındadır. Burada fiyatlar belirlenirken Wyadotte tavuğun cinsinin ne olduğudur. Sahip olduğu renk özellikleri oldukça belirleyicidir. Renk anlamında popülaritesi yüksek tavuklar daha yüksek satış bedeline sahiptir.

Bu özel tavukların renk popülaritesi ise dönem dönem değişmektedir. Buda Wyandotte Fiyatlarını dönem olarak farklılaştırır. Dolayısıyla Wyandotte tavuk fiyatı, dönemin popüler renklerine göre ve alıcı ile satıcının arasındaki pazarlığa göre şekillenmektedir.

Wyandotte Tavuk Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Wyandotte Tavuk Bakımında en başta uygun kümes yapısı önemlidir. Kolay hareket edebilmesine imkân sunan temiz bir kümes önemlidir. Tavukların kümes zeminlerine talaş serilmesi ve düzenli periyotlarda temizlenmesi büyük önem taşır.
 • Bu tavuğun ırkına paralel düşecek beslenmenin yapılması önemlidir. Yine gerekirse takviye gıdalar kullanılması önemlidir. Yağ yapmayan ve sağlıklı gıdaların başında da buğday gelir. Bunun yanı sıra; arpa, mısır vb. ürünler kullanılabilir. Yine yeşillikler ve çürümüş besinlerde bu tavuk beslenmesinde önemlidir. Bu sayede Wyandotte Tavukların yumurta verimi de artış gösterir.
 • Tavuk yemlik ve sulukları sıklıkla kontrol edilmelidir. Düzenli olarak temizliği sağlanmalıdır.
 • Uygun dönemlerde tavuklara gerekli aşıların yapılması önemlidir.
 • Kış mevsiminde tavuk bakımı daha meşakkatlidir. Daha fazla özen ve hareket gerektirir. Bu dönemde dikkat edilemsi gereken daha fazla faktör mevcuttur. Çevresel faktörlerden olan yağmur ve rüzgâr tavukların kısa sürede hastalanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlara önlem alınmazsa tüm kümes telef olabilir.
 • Bir büyük kümese çok sayıda tavuk doldurmak yerine daha çok kümese az sayıda tavuk kapamak daha doğrudur. Hastalanan tavukların diğerlerinden ayrı bölümlere alınarak tedavi edilmesi önemlidir. Kış aylarında sağlıklı beslenen tavukların yumurta dönemleri de oldukça verimli geçmektedir.

Wyandotte Tavukların Yumurta Verimi

Wyandotte, yumurta verimi açısından oldukça önemlidir. Yıl bazında 190 adet ile 230 adet arasında değişen bir yumurta sayısına sahiptirler. En iyi şartlarda bakılıp beslenen tavuklar ancak 230 adet yumurta sayısına ulaşım sağlayabilir. Hijyensiz ve küçük kafeslerde yetersiz beslenen tavuklar ise minimum yumurta sayısı olan 190 adet kadar verim gösterir. Yumurta verimi tamamen besicinin ilgi ve alakasına bağlı değişim gösterir.

Wyandotte Çeşitleri

Wyandotte tavukları, çok sayıda çeşide sahiptir. Bu özel tavukların en popüler çeşidi ise; Silver Laced (Gümüş Pullu) Wyandotte çeşididir. Süs tavuğu besicilerinin favori tavuk türünü oluşturur.

Bunun yanı sıra diğer popüler çeşidi ise golden laced (altın pullu) Wyandotte tavuktur. Besiciler tarafından özellikle bu çeşidi yaygın olarak tercih edilmektedir. Özel renkleri itibari ile süs tavukları içerisinde popüler bir yere sahiptir.

Yine buff (devetüyü) Wyandotte tavuk, ayrıca black (siyah) Wyandotte tavuk, Partridge Wyandotte diğer ismiyle (keklik tüylü Wyandotte), Silver pencilled Wyandotte renk itibari ile gümüş kurşuni Wyandotte,Lavender Wyandotte, Blue laced Wyandotte (mavi pullu), Pure white Wyandotte (saf beyaz) gibi sıralanıp giden toplamda 17 farklı Wyandotte tavuk çeşidi bulunmaktadır.

Wyandotte Civciv

Wyandotte Civciv üretimi her yıl düzenli gerçekleşen bir durumdur. Her sene en az bir defa gurk düşen Wyandotte, oldukça iyi bir annedir. Civcivlerini belirli bir döneme kadar besler ve büyütür. Bu sebeple besicinin işini kolaylaştırır.

Wyandotte civcivlerin bakımı esnasında gereken besin takviyesi besici tarafından yapılmalıdır. Doğru ortam hazırlanarak en iyi koşullarda büyütülerek yumurta verme dönemine getirilmelidir. BU civcivler özellikle iyi beslendiğinde gelişim döneminde maksimum yumurta verimine ulaşabilir. Ve çeşitli hastalıklara yakalanma riski düşer.

Patibultr