Kafes KuşlarıPapağanCennet Papağanı kategorisinde 5 ilan bulundu.

Cennet Papağanı

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Cennet Papağanı

Aşk kuşu ya da sevda papağanı olarak da bilinen cennet papağanı, en çok beslenen papağan türleri arasında yer almaktadır. Küçük papağan türlerinden biri olan bu kuşun anavatanı ise Afrika’dır. Boyutlarının 12 ila 17 cm aralığında değiştiği bilinen ve özelliklerine bağlı olarak fiyatlandırması da değişkenlik gösteren bu kuş türüne dair diğer detaylı bilgiler ise aşağıda verildiği gibidir.

Cennet Papağanı Özellikleri

Doğal yaşam alanı ya da başka bir tabirle anavatanı Afrika olan cennet papağanı, nemli ve sıcak iklimlerin canlısıdır. Bu sebeple soğuk ortamlarda yaşamaları pek de mümkün değildir. Bu papağan türünün tüy rengi, genel itibarıyla parlak yeşil tonlarındadır. Ancak baş kısmının kırmızı, boyun kısmının ise turuncu ve sarı renkte olduğunu söylemek de mümkündür. Bununla birlikte söz konusu renklerin geneli ifade ettiğini, bu renklerin istisnalarının da bulunduğunu söylemek yanlış değildir.

Cennet papağanı boyu, ortalama 12 ila 17 cm civarında değişkenlik göstermektedir. Ağrılıklarının ise 40 ila 60 gr aralığında olduğunu söylemek mümkündür. Yine söz konusu ırkın ortalama yaşam ömrü 10 ila 15 yıl aralığında değişkenlik göstermektedir. Yani;

  • Ortalama boy: 12 – 17 cm.
  • Ortalama yaşam süresi: 10 – 15 yıl
  • Ortalama ağrılık ise: 40 – 60 gr.

şeklindedir.

Cennet Papağanı Fiyatları

Sevimli yönleri ile dikkatleri üzerine çeken, kısa sürede kendilerini sevdirerek sahiplerinin kalplerinde kalıcı bir yer edinen cennet papağanı fiyatları değişken bir yapıya sahiptir. Bu değişkenliğin temelinde ise yavru ve yetişkin olma halinin yer aldığını söylemek mümkündür. Yine de bu çerçevede bir bilgi alma beklentisi bulunan kişiler için sevda papağanı fiyatları 300 ila 450 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. Ancak elbette ki bu tutarların aşağı ya da yukarı esnemesi ile karşılaşılması da mümkündür.

Cennet Papağanında Beslenme ve Bakım

Cennet papağanı, genel olarak etrafta bulunan tohumlarla beslendiği bilinen bir ırktır. Bu sebeple yem seçerken karışık tohum ve tahıl içeren yemlere yönelmek gereklidir. Ancak şunu söylemekte de fayda vardır; söz konusu kuş türü için yem bulmak hiç de kolay değildir. Bu sebeple en doğrusu bir uzman desteği almaktır.

Sevda papağanı beslenme alışkanlığı, yem ve tohumlar ile sınırlı değildir. Yine uzman denetiminde olmak şartıyla ara ara meyve ve sebze ile beslenme gerçekleştirmek de mümkündür. Ancak bunun için olası komplikasyonların önlenmesi amacıyla profesyonel destek almak oldukça önemlidir.

Cennet Papağanı Eğitimi

Son derece sevecen olan bu kuş türünün eğitim kavramı ne yazık ki oldukça kısıtlıdır. Konuşma becerileri ise yok denecek kadar azdır. Bu sebeple cennet papağanı eğitimi, çoğunlukla papağanın sahibine alışması sürecine yöneliktir.

Cennet papağanının sahibine alışabilmesi için öncelikle ondan korkmaması gereklidir. Korku için ise doğrudan olumsuz davranışlar temel alınmamalıdır. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ya da ceza vermek, hatta ani hareketler yapmak da kuşun korkmasına ya da endişelenmesine sebep olabilecektir.

Cennet Papağanı Konuşur mu?

Cennet papağanı konuşma becerileri oldukça sınırlıdır. Öyle ki çoğu zaman bu sınırlı yeteneklerini kullanmaktan kaçındıklarını söylemek bile mümkündür. Bununla birlikte çok geveze olan ve ses çıkarmayı bırakmayan bu papağan türünün anlaşılır kelimeler ile konuşması ne yazık ki mümkün değildir.

Cennet papağanı ne kadar yaşar?

Cennet papağanı, ortalama ömrünün 10 ila 15 yıl aralığında olduğu bilinen bir kuş türüdür.

Cennet papağanı cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Cennet papağanı cinsiyet ayrımı yapabilmek için kuyruğa bakmak yeterlidir. Çünkü bu kuş türünün erkeğinin kuyruk yapısı, dişisine göre çok daha fazla sivridir.

Cennet papağanı nasıl uyur?

Cennet papağanının uyku yönteminin oldukça farklı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun temel nedeni, tek ayaklarını göğüslerinin içine gömmeleri, tüylerini kabartmaları ve ardından boyunlarını 180 derece döndürüp kanatlarının içerisine alarak uyumalarıdır.

Cennet papağanı ne zaman çiftleşir?

Cennet papağanları 1 ila 4 yaş aralığında çiftleşen kuş türleridir. 4, bu kuş türü için üreme sınırıdır demek, kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Cennet papağanı kafesi nasıl olmalı?

Bir cennet papağanının kafes içerisinde hareket kabiliyetine sahip olması gereklidir. Bunun için ise ortalama 15 cm olan bir kuş için 60 x 40 x 40 boyutlarında bir kafes yeterli olacaktır.

Patibultr