Kafes KuşlarıPapağanSultan Papağanı kategorisinde 5 ilan bulundu.

Sultan Papağanı

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Sultan Papağanı

En popüler, en sevecen evcil kuş türlerinden olan sultan papağanı, bu özelliklerini birçok nedene borçludur. Özellikle sıcakkanlı olması sebebiyle son derece sevilen bu kuş türü, aynı zamanda son derece sevimlidir. Bu sebeple de hayvan severlerin öncelikli olarak bu kuş türünü dost edindiklerini söylemek mümkündür. Sultan papağanı özellikleri ile ilgili diğer detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

Sultan Papağanı Özellikleri

Özellikle meraklı yapısı ile ön plana çıkan, zaman zaman alıngan da olabilen ama her koşulda eve adeta neşe getiren sultan papağanı, ilk olarak 1973 yılında Avustralya’da sınıflandırılmıştır. Sevimli, eğlenceli ve insanlar ile iletişim kurmaktan son derece başarılı olan bu kuş türünün fiziksel özellikleri ise aşağıda verildiği gibidir.

  • Bu papağan türü, genelde gri, beyaz ya da sarı renktedir.
  • Boyutları küçüktür.
  • Ömrünün ortalama 20 yıl aralığında olduğu bilinmektedir.
  • Son derece sıcak kanlı ve sosyaldir.

Yukarıda verilen özelliklere ek, bu kuş türünün en popüler özelliklerinden bir diğerinin ıslık çalma konusundaki becerisi olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle erkek papağanların konuşma, ses taklit etme ve ıslık çalma konusundaki becerileri çok daha yüksektir.

Sultan Papağanı Ne Yer?

Sultan papağanı için beslenme detayları oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni, söz konusu kanatlı dostun sağlıklı yaşam için sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyaç duyuyor olmasıdır. Bu çerçevede “Sultan papağanı ne yer?” sorusuna şu cevabı vermek mümkündür; sultan papağanı, doğal yaşam alanında tohumlar, meyve nektarları, doğrudan meyveler ve böcekler ile beslenen bir kuş türüdür. Bu sebeple seçilecek olan mamanın bu besinleri içeriyor olduğundan emin olunmalıdır. Bunun temel yolu ise, bir uzman desteği ya da görüşü almaktır.

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan papağanı eğitimi, zorlu bir süreç değildir. Ancak elbette ki bu süreci daha kolay kılmanın yolları da vardır. Örneğin söz konusu kuş türü, zorla ele alınmayı ya da yakalanmayı seven bir yapıya sahip değildir. Üstelik alınan bir tavır izleyebiliyor olması bu süreci olumsuz da etkileyebilecektir. Bu sebeple ilk zamanlarda yem kabı yerine elden besleme yapmak eğitim sürecinin hızlanmasına ve sultan papağının size alışmasına yardımcı olacaktır.

Sultan Papağanı Konuşur mu?

Sultan papağanı, konuşabilen bir kuş türüdür. Genel itibarıyla 3’üncü aydan itibaren konuşmaya başlayan bu kuş türünün kelime haznesi ise oldukça sınırlıdır. Ancak buna karşılık hem erkek hem de dişi sultan papağanı, sürekli ses çıkarmaya eğilimlidir. Peki papağanın konuşması için ne yapmalı? Sultan papağanının konuşması için aşağıda verilen adımları uygulamak yeterlidir;

  • İstenilen kelimeler defalarda tekrar edilmeli ancak bu konuda bir baskı hissettirilmemelidir.
  • Papağanla konuşurken net olunmalı, kelimeler net bir şekilde telaffuz edilmelidir.
  • Konuşma esnasında baskı yapılmamalı, sürecin doğal seyrinde ilerlemesi sağlanmalıdır.
  • En önemlisi, bu süreçte ödül vermekten kaçmamalı ve sabırlı olunmalıdır.

Sultan Papağanın Bakımı Nasıl Olmalı?

Bakımı ev kolay papağan türlerinden biri olan sultan papağanı için gaga ve tırnak bakımı oldukça önemlidir. Papağanın tırnağı uzadıkça kısaltılmalıdır. Bu, tünediği yerde zorlanmaması açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte kendisi için özel olarak alınmış ponza taşı ya da yine papağan yapısına uygun bir şekilde üretilmiş oyuncaklar ile gagası törpülenmelidir.

Papağan gagası oldukça sağlamdır. Bu sebeple özellikle beslenme sürecini kolaylaştırmak amacıyla seçilen kapların daha sağlam bir yapıda olduğundan emin olunmalıdır. Aksi durumda kaplar zarar görecek ve papağın kendisine de zarar verebilecektir.

Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır?

Öncelikle sultan papağanı sahipleri, bu kuş türünü suyun altına tutarak yıkama eğilimlerinden vazgeçmelidir. Çünkü söz konusu kuş türünün bu durumdan hoşlanmayacağı aşikardır. Bunun yerine genişçe bir kap orantılı bir su ile doldurularak kafesin yakınlarına konmalıdır.

Sultan papağanı ne kadar yaşar?

Sultan papağının ortalama ömrünün 15-20 yıl arasında değiştiği bilinir fakat dostumuzun hastalıklara karşı genetik yatkınlığı ve bakım süreci yaşam süresi üzerinde belirleyici rol oynar.

Sultan papağanı cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Yanak kısmında yer alan tüyler bu konuda yol göstericidir. Yanaklarda yer alan turunculuğun parlak olması söz konusu papağanın dişi olduğu anlamına gelmektedir. Soluk olduğu ise erkek olduğuna işarettir.

Sultan papağanı nasıl uyur?

Sultan papağanı ilk 2 aylık alışma sürecine kendi kendine uyuyabilen bir papağan türüdür. Ancak ilerleyen süreçlerde sahiplerine alışmaları uyku düzenlerine olumsuz etkileyebilecektir. Bu sebeple uyku zamanında kafeslerinin üzerinin bir örtü ile kapatılması önerilmektedir.

Sultan papağanı ne zaman çiftleşir?

Sultan papağanları için üreme yaşı olgunluğu 1.5 civarıdır. Ancak bu yaşın 1’e kadar indiğinin gözlemlenebilmesi mümkündür.

Sultan papağanı kafesi nasıl olmalı?

Sultan papağanı kafesi geniş olmalıdır. Papağanın içerisinde rahatça hareket edebilmesi oldukça önemlidir.

Patibultr